Thursday, 28 November 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN( Mengikut Model Assure)
Nama Guru
Rohani Binti Othman
Mata pelajaran
Sains dan teknologi
Kelas
Prasekolah Ixora
Tarikh
23 Oktober 2013
Masa
8.20-9.20 pagi
Bilangan Murid
25 orang
Tajuk
Anggota Badan Saya
Hasil Pembelajaran
(ST 3.7.1) Mengenal pasti bahagian tubuh badan utama

Analisis Pelajar


Ciri Umum Pelajar
Pengetahuan Sedia ada
Gaya Pembelajaran
-murid berumur 5 hingga 6 tahun.
Murid boleh menyebut anggota badan sendiri dan rakan
-Inkuiri penemuan



Menyatakan Objektif
Pada akhir pembelajaran hari ini murid dapat:-

1.       Menamakan 5 daripada 6 anggota badan dengan betul
2.       Dapat menunjukkan 5 daripada 6 anggota badan dengan betul
3.       Dapat memadankan  5 kad perkataan dengan anggota badan yang betul.

Memilih kaedah,media dan sumber
Kaedah
-soaljawab
-simulasi
-perbincangan
Media
Carta gambar,ict,kertas mahjung,power point,media audio/vedio

Sumber
Laman web,
Menggunakan media dan bahan


Langkah 1 ( 10 minit )
-carta gambar anggota badan
-kad perkataan  


Langkah 2 ( 15 minit )
-kertas mahjong untuk menekap tubuh kanak-kanak
-marker pen


Langkah 3 ( 10 minit)
-kad gambar
-Kad perkataan


Langkah 4 ( 15 minit )
-lembaran kerja


Penutup ( 5 minit )
-video lagu” head and shoulder”



Melibatkan Pelajar




Set induksi: ( 5 minit )
Permainan menunjuk anggota badan sendiri apabila disebut guru.
-guru menyebut anggota badan dan murid perlu menunjukkan dengan
  betul dan pantas
-aktiviti ini menarik minat murid untuk mengetahui isi pelajaran
  selanjutnya


Langkah 1 ( 10 minit )
-Guru menunjukkan gambar anggota badan sambil
  bersoaljawab tentang fungsi anggota badan.
-murid menyebut anggota badan yang ditunjukkan dengan bimbingan
  guru.
-guru meransang murid menyoal dengan mengajar murid menyoal dalam
  lagu.
-contoh: Ini apa 3x
                sekarang
                Ini mata 3x
                Sekarang
-Guru menunjukkan gambar anggota badan semasa murid menyoal
   dalam lagu



Langkah 2 ( 15 minit )
-seorang murid dipanggil ke hadapan untuk dijadikan model lakaran
  manusia.
-murid melukis bahagian anggota badan pada tempat yang betul dengan 
  bimbingan guru.
-guru merangsang murid berfikir dimana anggota badan yang sepatutnya
  berada dan kepentingan anggota badan kepada manusia



Langkah 3 ( 10 minit)
-guru menunjukkan 5 kad gambar
-murid bersoaljawab tentang gambar anggota badan dan guru meransang
  murid dengan bersoaljawab.
- contoh soalan:

                   Guru    :Apa akan berlaku jika kita tiada mata?
                   Murid  : Kita tidak boleh melihat, macam orang buta


Langkah 4 ( 15 minit )
-guru mengedarkan lembaran kerja dan memberi penerangan tentang
 aktiviti iaitu memadankan anggota badan dengan fungsinya
-murid memadankan anggota badan dengan fungsi anggota badan.


Penutup ( 5 minit )
-guru bersama murid menyanyikan lagu “head and shoulder” sambil 
  menunjukkan anggota badan masing-masing mengikut vedio yang
  ditayangkan
-menyoal semula isi pelajaran hari ini dan murid menyebut semula        
  beramai-ramai.
Rumusan dan Penutup



Rumusan dan penutup: ( 5 minit)
-guru bersama murid menyanyikan lagu “head and shoulder” sambil 
  menunjukkan anggota badan masing-masing.
-menyoal semula isi pelajaran hari ini dan murid menyebut semula
   beramai-ramai.



Penilaian



Guru:
Saya selesa menggunakan kaedah inkuiri dalam pengajaran saya kerana ia dapat menarik minat murid untuk mengetahui sesuatu dan merangsang murid berfikir mengikut tahap murid.


Murid:
Murid berminat dalam setiap aktiviti yang dijalankan oleh guru di dalam kelas berdasarkan penglibatan murid dalam semua aktiviti yang dijalankan serta aktiviti bersoaljawab berpusatkan murid dan guru.









1 comment: